AD: Nie je rovnosť ako rovnosť

Pán Brhlovič vo svojom článku otvoril niekoľko otázok, na ktoré sa nedá nezareagovať. Tvrdenie, že rovnosť príležitostí žien a mužov je ľavicová agenda, svedčí o absolútnej neznalosti veci. Totiž ľavicovou alebo dokonca socialistickou označujú snahu o rodovú demokraciu často tí, ktorí sa sami pred rokmi rovnako pokorne klaňali kosáku a kladivu ako sa teraz skláňajú pred krížom. (Pán Brhlovič píše o jeho návšteve ZSSR v osemdesiatych rokoch. Predpokladám, že tam nebol ako disident bývalého režimu ale skôr ako jeho verný prisluhovač). Najľahšie a najednoduchšie je hodiť témy, ktoré sú nám nepohodlné alebo ktorých sa priam bojíme, do „socialistického koša“ a tým sa ich snažiť znehodnotiť.

Opak je však pravdou. Agenda rovnosti príležitostí žien a mužov vychádza z princípu slobody a rovnoprávnosti každého jedinca bez ohľadu na rod, vek, národnosť, politickú alebo náboženskú orientáciu atď, ktorá je základom Všeobecnej deklarácie ľudských práv. A táto nebola prijatá socialistickým táborom, ale vďaka demokratickým krajinám zastúpeným v OSN. Myšlienka slobody a rovnoprávnosti je na míle vzdialená socializmu, to sme mali nakoniec možnosť pocítiť na vlastnej koži. Naopak, je základom liberálnej demokracie, na ktorej je postavený celý vyspelý demokratický svet a hlási sa k nej aj Slovenská republika. Pre ilustráciu pár viet z programu nemeckej CDU, ktorú sotva možno považovať za ľavicovú stranu. Mimochodom, na jej čele tiež stojí žena. „Cieľom našej politiky je uskutočniť rovnoprávnosť ženy a muža v partnerskej spoločnosti …. Zasadzujeme sa za rozsiahle zastúpenie žien v riadiacich úlohách, politických mandátoch a orgánoch ako i vo všetkých oblastiach spoločnosti.“

Označenie „ľavicové neofemistky“ a ironizovanie výrazu rod je hodné konzervatívneho staropatriarchu. Pojem „rod“ (angl. gender) je totiž štandardne používaný v EÚ a celom vyspelom svete. Na rozdiel od pojmu „pohlavie“ (angl. sex) totiž vyjadruje nielen biologickú formu bytia, ale i jeho sociálnu a kultúrnu rolu. Ani najkonzervatívnejší politik EÚ nepoužije výraz pohlavie, kým u nás sa takto citlivý prístup – hlavne vďaka tlaku feministiek – iba začína používať.

Pán Brhlovič sa vo svojom článku zamýšľa aj nad tým, čo mu priniesli političky i politici, čo pre neho doteraz urobili. Iste, nie všetci naši politickí predstavitelia/ky zodpovedajú predstave každého z nás. Na druhej strane tvrdenie autora, že múdri muži a ženy sa politiky stránia, nedáva veľkú nádej na zmenu. Hovorí sa, že krajina má takých politikov, akých si zaslúži. To platí určite aj o Slovensku. Ak sa však budeme politiky strániť, ak neponúkneme našim voličom alternatívu, nemôžeme a ani nemáme právo sa na našich politikov/čky sťažovať. A prečo by takouto alternatívou nemohli byť aj – alebo práve – ženy? Podľa prieskumov verejnej mienky (robených v zahraničí) sú ženy považované za menej korumpovateľné. Ich prítomnosť v politike prináša iný pohľad na svet, pohľad z druhej strany, zo strany rodiny, žien a detí, starých ľudí, solidárnosť so slabšími, prináša realistický pohľad na každodenný život a jeho problémy. Ženy sa riadia viac záujmami ľudí, rodiny a menej záujmami straníckymi. Koniec-koncov, koľkí muži môžu tvrdiť, že sa so svojimi ženami neradia vo všetkých dôležitých rozhodnutiach ba dokonca im tieto rozhodnutia neprenechávajú?

Je na nás všetkých, ako sa bude naša spoločnosť rozvíjať. Krčmovými rečami však nič nedosiahneme, len ochotou a odvahou snažiť sa jej vývoj ovplyvniť.  Nedávno sa ma moja dcérka opýtala, čo to bol socializmus. Po siahodlhom vysvetľovaní som dostala otázku: „A prečo ste to dovolili, prečo ste proti tomu nič neurobili?“ Nerada by som na podobnú otázku odpovedala o desať rokov znovu.

 Sme, 9.11.2001

Reklamy

,

  1. Pridaj komentár

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: