Ad. Úcta k životu a úcta k vede

11. september 2001 bol dňom, na ktorý tak skoro nezabudne nikto z nás. Mračná valiaceho sa dymu z dvoch snáď najznámejších budov na svete, ľudia, skákajúci z okien či utekajúci pred padajúcimi troskami zostanú jedným zo smutných symbolických obrazov začiatku tretieho tisícročia. Natoľko smutným, že sa dokonca dotkol Hollywoodskej fabriky snov, v ktorej by sa v každom inom prípade bola strhla naháňačka o filmové práva a spracovanie námetu. 11. september 2002 však prekročil medze znesiteľného a pochopiteľného a ostávala nádej, že úcta k zosnulým a ich pozostalým znemožní jeho zneužitie na politické účely. Ako sa ukazuje, nič nie je nemožné. Spojenie útoku na dvojičky s politickou agendou konzervatívnych síl, ktorej konečným cieľom je presadenie zákazu umelého prerušenia tehotenstva nedalo na seba dlho čakať ( Viď článok Petra Jedlička Úcta k životu a úcta k vede).

Po útokoch na New York sa hovorilo o strete civilizácií, o konflikte kultúr. Tej „našej, dobrej a slobodnej“ proti tej „ich, zlej a fundamentalistickej“. Je určite mnoho oblastí, v ktorých sa tieto kultúry líšia. Jednou z najmarkantnejších je určite otázka dodržiavania ľudských práv žien. Kým vyspelé demokracie priznávajú ženám práva v plnom rozsahu vrátane práv reprodukčných (teda rozhodnutia o vlastnom tehotenstve), fundamentalistické nedemokratické až diktátorské režimy považujú ženy za menejcennú časť spoločnosti, nehodnú ani rozhodnutia o vlastnom živote a tele. Pritom ročne zomiera v týchto krajinách asi 30 krát viac žien na neodborné zákroky prerušenia tehotenstva ako zomrelo na následky teroristického útoku na New York. Kvôli týmto mŕtvym sa však nevytvárajú medzinárodné koalície ani nebombardujú vinníci. Naopak.

Prezident USA George W. Bush nedávno vyhlásil v USA 20. január za Národný deň posvätnosti ľudského života. Takáto iniciatíva je na prvý pohľad určite hodná chvály a sama budem s netrpezlivosťou očakávať ďalšie kroky amerického prezidenta, ktoré by mali deklarovanú posvätnosť ľudského života naplniť. Núka sa ich hneď niekoľko – zrušenie trestu smrti, obmedzenie používania a voľného predaja strelných zbraní, znižovanie výdavkov na zbrojenie a mierové riešenie konfliktov, zvyšovanie výdavkov na sociálne a zdravotné služby, ochrana životného prostredia napr. pristúpením ku Kjótskemu protokolu. Všetky tieto aktivity by zvýšili ochranu ľudského života, jeho hodnotu a kvalitu. Dá sa však očakávať, že jedinou aktivitou bude pokus o zákaz interrupcií, ktorý patrí k už tradičnej politickej agende republikánov. Samozrejme, že ženy nemajú silnú ekonomickú lobby a nie sú schopné financovať prezidentské kampane ako zbrojárenské či energetické koncerny. Nehovoriac o tom, že najdôraznejšími presadzovateľmi zákazu interrupcií sú inštitúcie plne podliehajúce mužom – či už cirkev alebo konzervatívne strany.  Hoci ročne zomierajú státisíce ľudí na rakovinu (len na Slovensku okolo 20.000) a hoci fajčenie podstatne prispieva k výskytu rakoviny, doteraz som sa nestretla s pokusom zakázať fajčenie ako formu ochrany ľudského života. Nie je to preto, že muži fajčia ale otehotnieť nemôžu?

Nedávno som videla v Bratislave demonštráciu skupinky Pro-life na čele s jedným mladým mužom a skupinou starších dám vo veku hodne po šesťdesiatke. Je smutné, na čo všetko zneužívame v našej spoločnosti jej  najstarších členov. Či už sú to naše známe babky-demokratky alebo bojovníčky proti interrupciám.  Nebolo by pre tie už narodené deti – a pre celú spoločnosť – lepšie a príjemnejšie, keby sme nechali staré mamy venovať sa svojim vnúčatkám? Deň určený symbolicky deťom už totiž máme – 1. jún, Medzinárodný deň detí.  Vtedy môžu ony ako i my všetci vyjadriť našu lásku k deťom a urobiť ich šťastnými. Tie deti narodené a chcené.

Reklamy

, ,

  1. Pridaj komentár

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: