Ad: Blondínkam sa darí

V zaujímavom a výstižnom článku o ženách v politike sa autorka zaoberá otázkou, prečo ženy majú ísť do politiky a čo do nej prinesú. Otázka síce zaujímavá, ale v kontexte ľudských práv žien nepodstatná. Ženy sú totiž rovnoprávne ľudské bytosti a majú právo zúčastňovať sa na rozhodovaní a riadení svojej krajiny. Bez ohľadu na to, čo a či vôbec niečo do politiky prinesú. Nikto sa nikdy nepýtal na túto otázku pri mužoch. Oni však netvoria univerzálny ľudský vzor, ale len polovicu (dokonca tú menšiu) obyvateľstva. Napriek tomu im akosi automaticky odovzdávame moc a nechávame ich rozhodovať vo všetkých úrovniach verejného a ekonomického života spoločnosti. Tak sa stáva, že ulice sú dláždené kameňmi, po ktorých prejsť vo vysokých topánkach je výkon hodný artistky, o detskom či invalidnom vozíku ani nehovoriac. Alebo o zákonoch o domácom násilí, zastúpení žien na kandidátkach či zákaze interrupcií rozhodujú za koaličným stolom iba muži.

Súhlasím s autorkou, že kvóty pre zastúpenie žien na kandidačných listinách sú skutočne kontroverzné a nezaručujú kvalitu a schopnosti kandidátok. Na druhej strane sa ale aj takýmto spôsobom vo vyspelých krajinách Európy stali ženy autonómnou a samozrejmou súčasťou politického života krajiny. Kvóty by neboli potrebné, keby sa ženy na vysokých politických postoch snažili vo svojich stranách presadiť zohľadňovanie rodového aspektu. Napr. v Holandsku sa dokázali ženské politické organizácie spojiť a presadiť 30% zastúpenie žien aj bez kvót. Naše političky sa však naopak – usudzujúc aj z nedávnej televíznej diskusie – správajú ako tie povestné žaby v rybníkoch (podľa Roberta Franka). Keď do svojho rybníčka nepustia ďalšie konkurenčné žaby, majú zaručené, že ostanú najväčšími.

Političky, ktoré sa nevypracovali vďaka svojim schopnostiam, ale boli do politiky dosadené ako marketingový ťah, sú a budú závislé od podpory a vôle svojich mužských „dobrodincov“. Preto je zrejme naivné očakávať, že sa budú správať autonómne a presadzovať agendu, ktorá by sa ich mužským kolegom nemusela páčiť či dokonca ich ohrozovať (napr. kvóty). Mohli by totiž dopadnúť ako napr. v tejto oblasti pracovitá poslankyňa Eva Rusnáková, ktorá sa ocitla na kandidátke SDKÚ na nezvoliteľnom mieste.

(Reakcia na článok Evy Čobejovej v Domino Fórum: Blondínkam sa darí)

Uverejnené v Domino F´´orum, 19.5.2002

Reklamy
  1. Pridaj komentár

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: