Matka nech porodí, a potom je to už jej problém

Mnohé ženy sa cítia znevýhodnené – najmä v období, keď sa starajú o malé deti. Je to v poriadku? S OLGOU PIETRUCHOVOU z občianskeho združenia Možnosť voľby sa zhovárame o tom, či sú naše zákony voči ženám diskriminačné.

Ženy sú znevýhodnené na mnohých miestach –  napríklad aj vtedy, ked cestujú s kočíkom – mestskou dopravou.

“Ono to ani veľmi nie je chyba zákonov,  skôr je to vec prístupu spoločnosti a toleranacie. Ústava je v poriadku, a teraz sa pripravuje veľký antidiskriminačný zákon. Horšie je to, že naše tradície toto znevýhodnenie tolerujú a viac-menej hovoria, že žena patrí do kuchyne. A keď sa ich snažíte nabúrať, tak vám obúchajú o hlavu demografický vývoj a tvrdia, že znehodnocujeme rodinu a tradičné hodnoty ako materstvo.”

Môže sa nejako brániť žena, ktorá chce do autobusu nastúpiť s dieťaťom v kočíku a vodič ju odmietne odviezť s tým, že už jeden kočík v autobuse má?

To sa dá upraviť cez vnútorné nariadenia dopravného podniku. Ale aj táto situácia je odrazom prístupu našej spoločnosti k slabším  – či sú to matky alebo invalidní dôchodcovia – koľko máte u nás napríklad bezbariérových prístupov do úradov? Pritom prístup spoločnosti k jej slabším členom je odrazom jej vyspelosti.  Hovoríme o tom, že chceme zvyšovať populáciu a záleží nám na rodinách, ale nerobíme pre to nič. Matka nech porodí, a potom je to už jej problém.”

Ďalším problémom pre mamičky je aj zákaz vstupu s kočíkom do obchodov. Dá sa s tým niečo robiť?

“Vzhľadom na to, že kočík je zariadenie, majú na to asi právo, aj keď je takýto prístup smutný. Ale zákaz vstupu s malými deťmi napríklad do METRA je diskriminačný. Samzrejme to nie je len vec legislatívy ale aj toho, ako sa k tomu ľudia stavajú – či nad tým mávnu rukou, alebo si povedia do toho obchodu viac nepôjdem. ”

Kde sa môžu ľudia proti takémuto zaobchádzaniu ohradiť?

“Ombudsman/ka by mohla byť tou osobou, na ktorú by sa v takýchto prípadoch ľudia mohli obrátiť. A takéto veci by sa mali medializovať.”

Materská dovolenka sa skončí, žena chce ísť pracovať, ale má malé deti, tak ju nechcú zamestnať. Majú na to zamestnávatelia právo?

“Zase to isté – legislatíva je upravená, nový zákonník práce zakazuje takúto diskimináciu. Ani v inzerátoch už zamestnávatelia  nemôžu uvádzať, že hľadajú na nejakú pozíciu muža. Zákony riešia väčšinu problémov, ale v praxi sa obchádzajú.”

Mohla by u nás žena vyhrať, keby zažalovala firmu, ktorá ju odmietla zamestnať pretože má malé deti?

Dalo by sa to skúsiť. Určite. Ale zamestnávateľ nepovie, že vás nechce preto, že ste žena a máte malé deti – nájde si inú príčinu. Súkromným zamestnávateľom sa nedá predpísať, koho majú zamestnávať, ale štátne ištitúcie by mohli ísť vzorom. Existuje stratégia gender mainstreaming, (rodové vyrovnávanie?),(* tento výraz sa neprekladá) ktorá hovorí, že všetky rozhodnutia sa majú robiť tak, aby sa vyrovnávali rodové nerovnosti. Ak napríklad hovoríme, že školstvo je prefeminizované, tak by sme mali prednostne prijímať za učiteľov mužov. A rovnako ak o dobre platené vedúce miesto súťažia niekoľkí muži a jedna žena a všetci majú rovnakú kvalifikáciu, tak treba uprednostniť ženu. Naša legislatíva je v podstate v poriadku, ale máme aj protikorupčné zákony a koncepcie a predsa tu korupcia je. Ide o toleranciu spoločnosti a hlavne o to, či si to my, ženy, necháme.”

Ak sa teda žena stretne pri hľadaní zamestnania s diskrimináciou, má sa brániť?

“Chcela by som vyzvať všetky ženy, ktoré sa s niečím takým stretnú, aby sa obrátili na nás. To je asi jediná cesta – ukázať, že to nenecháme tak.”

MONA GÁLIKOVÁ

Reklamy

  1. Pridaj komentár

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: