Zahmlievanie pojmov?

Pod vplyvom liberalizačných procesov prebiehajúcich v EÚ sa politici KDH a ich podporovatelia stále viac pokúšajú znehodnocovať agendu ľudských práv ako záležitosť ľavicových Euromarxistov. Je až zarážajúce, že v tomto duchu sa vyjadrujú bývalí disidenti komunistického režimu, ktorí kedysi hľadali podporu práve v západnej Európe a bola pre nich vzorom pre slobodu jednotlivca a jeho ľudské práva. 

Pani Lencová vo svojom článku Sme, (7.8.2002) vyslovila niekoľko myšlienok, ktoré v diskusii okolo antidiskriminačného zákona a rezolúcie EÚ o reprodukčných právach a zdraví pôsobia zavádzajúco a je potrebné na ne reagovať.

 

Zjednodušovanie pojmu reprodukčné právo na liberálny prístup k umelému prerušeniu tehotenstva je nesprávne a Rezolúcia EÚ sa o to ani neusiluje, naopak. Akčný program OSN medzinárodnej konferencie o populácii a rozvoji – Káhira 1994 (ku ktorému sa prihlásila aj SR) definuje reprodukčné zdravie ako „stav úplnej fyzickej, mentálnej a sociálnej pohody. Reprodukčné zdravie zahrňuje aj ľudskú schopnosť mať uspokojenie prinášajúci sexuálny život, schopnosť reprodukovať sa, ako aj slobodu rozhodnúť sa, kedy a ako často tak činiť. Vychádzajúc z tejto podmienky zahrňuje aj právo muža a ženy na informovanosť, právo na prístup k bezpečným, efektívnym a akceptovateľným metódam plánovaného rodičovstva podľa vlastného výberu a právo na prístup k primeraným službám plánovaného rodičovstva, ktoré umožnia ženám prekonať bezpečne tehotenstvo, materstvo a zabezpečiť párom najlepšie možnosti ako mať zdravé deti.“  Reprodukčné práva teda zahŕňajú nielen prístup k metódam plánovania rodičovstva ako sú sexuálna výchova a antikoncepcia, aj napr. možnosť umelého oplodnenia, prenatálnych prehliadok pre budúce mamičky, právo na bezpečný (a dôstojný) pôrod atď.

Reprodukčné práva zasahujú najintímnejšiu časť života partnerov a sú neoddeliteľnou súčasťou ľudských práv tak, ako sú nimi práva občianske, vlastnícke, politické a iné. Definícia reprodukčného zdravia vychádza z medzinárodných dokumentov o ľudských právach a iných dokumentov prijatých s medzinárodným konsenzom. Vychádza z vedomia, že páry a jednotlivci majú základné právo sa rozhodnúť slobodne a zodpovedne o počte svojich detí, ako aj o čase, kedy sa majú narodiť. To zahrňuje aj ich právo robiť rozhodnutia týkajúce sa reprodukcie slobodne, bez diskriminácie, nátlaku tak ako je to vyjadrené v ľudsko-právnych dokumentoch. Pri využívaní tohto práva majú brať do úvahy potreby svojich žijúcich a budúcich detí a ich zodpovednosť voči spoločnosti.

Ďalšieho zavádzania sa autorka podľa mojej mienky dopustila spájaním homosexuality a pedofílie do pojmu „sexuálna orientácia“. Homosexuálne partnerstvo je dobrovoľný zväzok dvoch ľudí rovnakého pohlavia, založený na slobodnom rozhodnutí dospelých jedincov, vzájomnom rešpektovaní a náklonnosti. Homosexuálni partneri nijako neohrozujú svojich spoluobčanov a ani ich neobmedzujú v ich osobnej slobode, naopak, sú (alebo mali by byť, ak im to spoločnosť dovolí) plnoprávni občania s nárokom na rešpektovanie svojich ľudských práv. Naproti tomu je pedofília sexuálna úchylka, založená na nedobrovoľnom zneužívaní dieťaťa dospelým jedincom, ktorý obmedzuje osobnú slobodu dieťaťa a pácha na ňom trestný čin. Spájania týchto dvoch pojmov sa dá považovať za útok voči homosexuálom, t.j. skupine obyvateľstva. Minimálne je to nebezpečná hra s emóciami, aké sa podobnými vyhláseniami dvíhajú nielen voči homosexuálom, ale všetkým, ktorí/é sú iní/é, ako je „naša vžitá norma“. Možno by si pani Lencová a jej podobní/é mali v rámci ujasňovania pojmov v prvom rade ozrejmiť pojem „tolerancia“.

Reklamy

,

  1. Pridaj komentár

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: