Sú ženské práva „ľavicovým prežitkom“?

Ľudské práva a k nim neoddeliteľne patriace ženské práva sa stali v poslednom čase predmetom rokovania Európskeho parlamentu (EP) a mnohých národných parlamentov Európskych krajín.  EP schválil rezolúciu Ženy a fundamentalizmus, ktorá hovorí o jasnom porušovaní ľudských práv žien v mnohých krajinách a dáva ich do súvislosti s fundamentalizmon, t.j. politickou interpretáciou náboženstva. Zrejme je dôvodom tohto záujmu aj medializovaná situácia žien v Afganistane, ktoré boli pod vládou Talibanu pozbavené základných ľudských práv. Podobná situácia však vládne i v mnohých iných fundamentalistických krajinách, kde neprebehla sekularizácia a „tzv. tradície“ majú prednosť pred ľudskými právami.    

Na Slovensku sa zatiaľ situácia uberá akoby smerom opačným k EÚ. Konzervatívni politici najmä z radov KDH sa snažia tému zľahčiť až znevážiť označovaním ženských práv ako komunistických prežitkov, ľavicovej agendy a poslancov EP hlasujúcich  za spomínané rezolúcie ako „ľavicových Euromarxistov“. 

Čo majú v skutočnosti ľudské práva žien spoločné s komunistickým prežitkom či marxizmom? Vôbec nič. Boj za ľudské práva žien začal už dávno pred nimi. Ženy hrali napr. vodcovskú úlohu na začiatku Francúzskej revolúcie počas tzv. povstania žien. Hnutie za ženské práva – feminizmus – sa rozvíjalo ruka v ruke s liberalizmom a bojom za slobodu jednotlivca. Dôležitú úlohu hral rok 1870, keď prijatím zákona o vzdelaní v Anglicku otvorili brány škôl pre ženy aj v iných krajinách Európy a USA. V rovnakom čase získali anglické vydaté ženy právo disponovať svojim majetkom. Právo voliť získavali ženy postupne od konca 19. storočia, ako prvé na Novom Zélande (1893), v Európe vo Fínsku (1906), v USA 1920. Slovenské ženy mohli voliť od roku 1918. Po II. Svetovej vojne bola OSN prijatá Všeobecná deklarácia ľudských práv, ktorá vyhlásila obidva rody za rovnoprávne. V niektorých islamských krajinách však ženské volebné právo dodnes nie je samozrejmosťou.

Nie je teda pravdou, že ženské práva sú výdobytkom komunizmu a zásluhou len ľavice, aj keď snaha sociálno-demokratických strán zohrala v posledných rokoch pozitívnu úlohu. Liberálno-demokratické krajiny Európy hrali spolu s USA v presadzovaní ľudských práv a teda aj práv žien vedúcu úlohu. Naopak, v celých dejinách je zreteľná snaha cirkvi o obmedzovanie práv žien. V dobách ranného kresťanstva šírili ženy vieru rovnako horlivo ako apoštoli. Keď sa moc cirkvi dostatočne upevnila a získala politický vplyv, vydala nariadenie, že ženy nemôžu prijať posvätenie a zakázala im miništrovať pri oltári.

Nezávislosť žien a ich úloha v dejinách bola rovnako limitovaná predsudkami a tradíciami ako ich materskými povinnosťami. Pokrokom v zdravotníctve a kontroly pôrodnosti a plánovania rodičovstva získali ženy možnosť rozhodovať o svojom živote a svoju nezávislosť. Snahy cirkvi však boli (a sú) opäť smerované proti nezávislosti žien. Nie je náhodou, že v dobe rozvoja liberalizmu a feminizmu pápež Pius IX. zakázal interrupcie (1869). Veď neexistuje lepší spôsob dať žene najavo, že nie je plnoprávna a nezávislá osobnosť, ako nariadiť im zákonom skutočnosť, že jej brucho patrí štátu či cirkvi.

Tieto snahy pretrvávajú aj na začiatku 3.tisícročia, dokonca sa pod vplyvom cirkvi a konzervatívnej republikánskej politiky USA stupňujú. Tradície a ich zneužívanie na vytĺkanie politického kapitálu sa stavajú nad ľudské práva. Je až zarážajúce, že vedúcu úlohu hrajú niektorí  disidenti bývalého režimu, ktorí v čase socialistickej totality obracali na západ ako na slobodné krajiny s vysokým štandardom ľudských práv. Dnes ich považujú za „smiešnu koncepciu ľudských práv.

Reklamy

  1. Pridaj komentár

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: