Ad: V mene pohlavnej diverzity

Pán Schutz sa vo svojom komentári (SME 7.10.) pýta, čo je na vláde, v ktorej nie sú zastúpené ženy, neštandardné. Vlastne nič, rovnako ako na Slovensku nie je neštandardné mať vo vláde a v parlamente skorumpovaných a skompromitovaných politikov. Pokiaľ nám to vyhovuje, nie je ani neštandardné pustiť na slobodu trestne stíhaných mafiánov, o Lexovi ani nehovorím.

Samozrejme, záleží na tom, ako si štandardnosť zadefinujeme. Ak „KDH stavalo na ženy“, ak minister za SDKÚ pripravoval návrh volebného zákona s kvótami, ak ANO hovorilo vo svojich volebných novinách o dôležitosti žien v politike, nedá sa čudovať, že sme dúfali v určitý posun. Na Slovensku je zrejme štandardné aj to, že sa predvolebné sľuby neplnia.

Ak chcú vládne strany ignorovať fakt, že polovicu obyvateľstva a voličov tvoria ženy, je to ich právo. Len sa potom nesmú čudovať, ak sa im to vráti v rovnakej podobe, ako sa to prihodilo pravici v Poľsku, kde sa populistická strana zamerala na ženy-voličky a dosiahla vynikajúci volebný výsledok, kým pravicové strany, preslávené svojou protiženskou politikou, prepadli na celej čiare.

Prečo je pre krajiny Európskej únie štandardné, ak je vo vláde aspoň 30 percent žien? Pretože západným politikom záleží na podpore voličov a voličiek, nielen na podpore straníckych grémií zložených prevažne z mužov. Pretože tam voliči a voličky môžu – na rozdiel od nás – aj zloženie parlamentu ovplyvniť, kým u nás sú preferenčné hlasy len symbolickým gestom.

Nejde totiž len o počet žien vo vláde či v parlamente, ide aj o uplatňovanie politiky ako takej. Ak ministerstvo vnútra, spravodlivosti a školstva obsadili politici KDH, ktorí presadzujú postavenie žien v duchu Bismarckovho „Küche, Kinder, Kirche“, nemusíme si robiť ilúzie o plnení Koncepcie rovnosti príležitostí žien a mužov, ktorú vláda pred rokom schválila.

Súhlasím, že kvalita by mala byť najvyššou požiadavkou pri výbere členov vlády. Nesúhlasím však s tým, že u nás nie sú kvalitné odborníčky. Ak ženy tvoria polovicu študentiek na vysokých školách, ak sú školstvo, súdnictvo, zdravotníctvo a sociálne služby prefeminizované, nie je možné, aby v nich nebolo dostatok odborníčok schopných riadenia daného rezortu. Mená ako Radičová, Dubovcová, Woleková, Vášáryová sú minimálne rovnako dobré ako ktorékoľvek mužské v rovnakej oblasti. Iste, tieto ženy nepatria k špičke koaličných strán. Škoda.

A na záver: pán Schutz, prečo porovnávať len Chmela s Marienkovou, ak vám nejde o zosmiešnenie žien ako takých? Prečo neporovnávate Schmögnerovú s Pročkom? A že je percento žien medzi vrahmi desivo nízke? Odpoveď je jednoduchá – je to spravodlivosť. Úplne štandardná, ženy totiž vraždia menej. A menej agresivity by našej politike len prospelo.

Reklamy

,

  1. Pridaj komentár

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: