Ad: O práve a spoločných hodnotách

„Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.“ Ak niekto číta Ústavu Slovenskej republiky, mal by ju čítať o začiatku, od 1. článku. Potom by sa mu nemohlo stať, že bude chcieť vnucovať  vierovyznanie zákonom všetkým občanom a občiankam Slovenska.

Demokracia nie je postavená na interpretácii či manipulácii štatistických čísel, ale na slobodných voľbách. Napriek tomu, že podľa sčítania ľudu 84% Slovákov vyznáva kresťanské hodnoty, KDH má len 8% voličov. To je jediné relevantné číslo, ktorým môžu jeho členovia operovať. Dovolím si totiž pochybovať, že 84% Slovákov súhlasí s klerikálnou agendou KDH, podporuje zákaz interrupcií a  trávi každú nedeľu v kostole. Dovolím si tiež pochybovať, že v prípade financovania cirkvi na základe dobrovoľnosti (ako je to v demokratických krajinách so skutočnou odlukou cirkvi od štátu) by sa k nej tých 84% občanov ešte hlásilo. Nikomu naozaj nevadí, že kým sa deti učia v triedach s opadanou omietkou,  zdravotnícke zariadenia pripomínajú chudobince, veda a kultúra živorí, zatiaľ ako huby po daždi vyrastajú honosné kostoly financované z našich daní? Prečo je diskusia na túto tému u nás tabu?

V socializme vnucoval štát zákonom jedinú správnu ideológiu. Niektorí ľudia, ktorí to vtedy kritizovali ako porušovanie slobody vierovyznania a ľudských práv, sa dnes o to znovu pokúšajú.  Je viditeľné, že v oboch prípadoch šlo o jediné – o moc. Preto Vatikánska zmluva a deklarácie o zvrchovanosti, preto pokusy o monopolizáciu hodnôt a zavádzanie novodobých morálnych kódexov.

Po zmene systému nadobudla cirkev moc veľmi ľahko. Dnes sa obáva straty svojho vplyvu na spoločnosť a politiku. Právom. Európska únia totiž vyznáva hodnoty liberálnej demokracie, postavenej na osobnej slobode každého jednotlivca, rovnoprávnosti a vysokom štandarde ľudských práv. Som rada, že Slovensko sa stane členom spoločenstva slobodných občanov a občaniek. Som rada, že mojim deťom už nikto nebude môcť vnucovať ideológiu ani svetonázor.

Reklamy

, , ,

  1. Pridaj komentár

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: