Rodina podľa Lipšica

Začiatkom tohoto roku vyšlo KDH s iniciatívou na podporu „skutočných rodín“. Podľa nich by štát mal dávať výhody ako daňové odpisy len tradičným rodinám založeným na manželstve.,,To nie je otázka diskriminácie. Chceme tým zabrániť, aby sa na rovnakú úroveň ako manželstvo dostali registrované partnerstvá alebo iné formy spolužitia,” argumentoval vo februári podpredseda hnutia a minister spravodlivosti  Daniel Lipšic. Našťastie sa ukázalo, že slovenská spoločnosť ani politická scéna nie je natoľko zaostalá, aby návrh KDH prijala. Minister spravodlivosti však nepatrí k tým, ktorí sa ľahko vzdávajú svojej konzervatívnej (stredovekej) agendy.

Zákon o rodine z dielne Ministerstva spravodlivosti, ktorý sa bude prerokovávať v NR SR, vychádza totiž práve zo spomínanej filozofie. Hoci bol vo vláde čiastočne zliberalizovaný a trvrdenia ako „najčestnejším poslaním ženy je materstvo“ boli preformulované na „Rodičovstvo je spoločnosťou mimoriadne uznávaným poslaním ženy a muža“ a kontroverzná tvrdostná klauzula pri rozvodoch bola vynechaná, zo zákona stále cítiť silné ideologické podfarbenie.

Proklamatívne tvrdenie v zákone „manželia sú  povinní  žiť  spolu,  byť  si  verní“ neprijateľne zasahuje do intímnych partnerských vzťahov. Zaujímalo by ma, čo sa chystá pán minister vymyslieť pre neverných manželov a manželky. Ponúkalo by sa podľa vzoru Talibanu zavedenie ministerstva na presadzovanie mravnosti a potláčanie nerestí, kde by sa mnohí predstavitelia KDH určite dobre uplatnili. Budeme neverných a neverné bičovať alebo rovno kameňovať? Alebo siahneme po našich „tradíciách“, na ktoré sa KDH tak rado odvoláva, a vrátime sa k osvedčeným klietkam na námestí pre neverné a neposlušné ženy? Nehovoriac o tých manželoch, ktorí napr. z pracovných dôvodov nemôžu žiť spolu. Budú žiť protizákonne?

Zákon o rodine ďalej hovorí, že „Účelom manželstva je vytvoriť harmonické a trvalé životné spoločenstvo, ktoré zabezpečí riadnu výchovu detí.“  Akékoľvek harmonické, ale bezdetné manželstvo teda podľa Lipšica svoj účel neplní. A ak takýto manželia nemôžu mať zo zdravotných dôvodov deti a rozhodnú sa situáciu riešiť v zahraničí bežným spôsobom – náhradnou matkou, majú opäť smolu. Podľa Lipšica je totiž „matkou žena, ktorá dieťa vynosila“. Bez akejkoľvej verejnej diskusie sa týmto u nás pojem „matka“ zadefinoval iba na biologickú funkciu. Treba aspoň uznať, že tento postoj je konzistetný s ponímaním ženy a jej práv podľa KDH.

Popri všetkých iných nedostatkoch je najmarkantnejšie ideologické definovanie rodiny založenej na manželstve. Ostatné, nemanželské rodinné formy ako samostatne žijúci rodičia alebo nemanželské partnerské zväzky  budú prakticky diskriminované. Slovenská ústava pritom pojmy rodina a manželstvo neztotožňuje, nakoľko hovorí: “Manželstvo, rodičovstvo a rodina sú pod ochranou zákona.“ a „Deti narodené v manželstve i mimo neho majú rovnaké práva“. Pri 40% rozvodovosti nejde totiž o nepodstatnú skupinu. Počet detí narodených mimo manželstva stále stúpa a napr. v severských štátoch podstatne prispieva k pozitívnemu demografickému vývoju, po ktorom KDH stále tak túži. Aj EÚ uznáva hovorí vo svojich smerniciach o rodinách založenýc na manželstve a trvalom partnerskom zväzku. Rodinu v treťom tisicročí totiž už nedefinujú predstavy cirkvi, ale rôznorodá realita vzťahov a ich akceptácia spoločnosťou.

Pán minister teda zavádza pozitívnu diskrimináciu jedinej formy rodiny – manželstva. Hoci pri antidiskriminačnom zákone sa Lipšic vehementne bránil zvýhodňovaniu niektorých skupín a inicioval podanie na Ústavný súd, tu mu už pozitívna diskriminácia nevadí. Je zjavné, že podľa neho sú na Slovensku ľudia rovní a rovnejší. Tí, ktorých zvýhodňovanie je neprípustné (Maďari, Rómovia, ženy) a tí „vyvolení“, ktorí zapadajú do ideologických predstáv a voličskej skupiny KDH.

Reklamy

  1. Pridaj komentár

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: