Sme feministky a zrejme aj vy…

EMMA, 21.09.2009

Katarína Štumpfová dokáže všetko, čo Peter Modrovský, ale dokáže to v ihličkách.

Toto slovo je ako nadávka. Muži ho nenávidia. Feministkám sa svet posmieva, rozháňali ich slzotvorným plynom, ale práve vďaka nim sa dnes tešíme z takých samozrejmostí ako volebné právo, právo pracovať a voľný prístup k antikoncepcii. Spoznajte feministky, s ktorých názormi sa dá až neuveriteľne ľahko stotožniť. Oľga Pietruchová, Jana Zezulová a Zuzana Očenášová sa nálepky feministka neboja.

Sloboda je pre mňa posvätná, môj partner umýva riad a rozčuľuje ma, ak sa muži v autobazáre ku mne správajú, akoby som nevedela narátať do päť. Som feministka?

Zuzana: Každý, kto je za rovnoprávnosť žien a mužov, aspoň čiastočne súhlasí s feminizmom.
Čo znamená pre vás?

Oľga: Radikálny názor, že aj žena je človek.
Jana: Že ženy a muži sú rovnocenné bytosti, ktoré majú právo slobodne rozhodovať bez toho, aby im život linajkovalo ich pohlavie, rasa, vek či sexuálna orientácia.
Prečo feminizmus vnímame tak pohŕdavo?

Zuzana: Ženy často dávajú od feminizmu ruky preč, no zároveň vyhlasujú, že sú za rovnosť a ďalšie práva, o ktoré nám feministkám ide. Slova feminizmus sa boja, lebo nevedia, čo presne znamená, a ani po tom nepátrajú.

Kedy ste sa oň začali zaujímať vy?

Zuzana: Počas štúdia psychológie. Rozčúlil ma Freud. A prečo by dievčatká mali chcieť penis? človek predsa nerovná sa muž.
Oľga: Keď som v roku 1995 vrátila na Slovensko z Nemecka. Za socializmu sa vytvorili ženám určité podmienky na prácu a sebarealizáciu. Dnes žijeme v džungľovom kapitalizme, kde vládnu široké lakte a ženy na to môžu doplácať.
O feministkách kolujú mýty, že sú „na ženy“, musia byť škaredé a neholia si nohy…

Oľga: Feminizmus je o názore, nie výzore. Som vydatá, mám tri deti, vyzerám neupravene? Pred dvoma rokmi som vo Washingtone videla pochod žien, ktoré bojovali proti zákazu interrupcií. Vpredu boli krásne herečky a modelky, mali tričká s nápisom – Takto vyzerá feministka. Bodaj by sa niečo podobné podarilo aj u nás!

Ďalšie mýty o feminizme na zbúranie?

Oľga: Že feminizmus je proti mužom. Muži sa sťažujú, že po rozvode sa im bráni v kontakte s deťmi, no môžu si za to aj sami. Koľko oteckov chodí s deťmi na ihriská, k lekárovi, vyzdvihuje deti zo škôlky? Feminizmus sa snaží zatiahnuť otcov viac do rodičovských povinností a potom aj rodičovské súdy budú môcť rozhodovať v ich prospech.
Zuzana: Možno sa niektorí muži potešia, ak im z pliec zložíme bremeno, že musia byť silní a nesmú dať najavo city.
Jana: Feministky vraj nesmú nosiť mejkap, ja sama ho používam, prečo nie? Ide skôr o to, že ten mejkap nie je najdôležitejší a aj bez neho máme hodnotu.

A čo tie nekonečné porovnávania mužov a žien. Ktoré najviac prekážajú vám?

Oľga: Pre poznámky, že ženy nemajú dostatočnú mentálnu kapacitu na to, aby dosahovali vo vede a výskume rovnaké výsledky ako chlapi, musel nedávno odstúpiť prezident Harvardovej univerzity. Netvrdím, že medzi mužmi a ženami nie sú rozdiely, kritizujem, ako sa zneužívajú na udržanie podradnej pozície žien.
Zuzana: Ženy majú napríklad dokázateľne lepšie komunikačné schopnosti. Sú teda viac predurčené na riadiace funkcie, nie?
Nemôžeme si za takúto nálepku samy? Nehrnieme sa do funkcií a náročnejších povolaní, aby sme mali viac času na rodinu?

Zuzana: Tradície sú silné. Ak aj má žena šťastie a vyrastá v rodine, kde sa na rodové stereotypy nepozerá, ovplyvňuje ju okolie. Kult silného muža a obetavej matky sa na nás valí odvšadiaľ. Od šlabikárov, v ktorých dodnes mama varí a otec číta noviny, po televízne seriály, reklamy, kde ženy usilovne a s úsmevom na tvári umývajú riad a leštia kachličky.
Jana: Vidieť to na výskumoch v školách. Dievčatá na prvom stupni ešte snívajú rovnako ako chlapci, chcú byť policajtkami a kozmonautkami. Čím viac sa približujú k puberte, tým viac zdôrazňujú, že chcú mať rodinu, menia svoje pracovné sny. Pritom jedno nevylučuje druhé.

Považujete za spiatočnícke, ak chce žena ostať doma s deťmi a kariéru odsunúť?

Oľga: Ale vôbec nie, ak sa tak slobodne rozhodla. Spolužitie muža a ženy a to, ako bude fungovať ich rodina, je na ich vzájomnej dohode. Nemali by o tom rozhodovať spoločenské normy.
Zuzana: Prečo žene vnucujeme, že si musí vybrať? Ak sa chce venovať aj kariére, hneď ju označia za sebeckú krkavčiu matku. Veď od mužov takúto voľbu nikto nevyžaduje. Muža sa nepýtame, ako sa mu darí skĺbiť rodina s prácou, pritom deti sú rovnako jeho.
Jana: Feminizmus ukazuje aj na to, že žena má aj právo deti nechcieť.

Zuzana načala leštenie kachličiek. Ako vníma feminizmus ženské a mužské práce?

Oľga: Neexistujú mužské a ženské práce, iba práce, ktoré sa musia urobiť… Mali by sme sa striedať pri výmene detských plienok aj oleja v aute? Tá časť o plienkach sa mi páči, tá o oleji menej…
Oľga: Prečo nie? Je to vec dohody. Ale musím priznať, že keď som nedávno sama skladala kuchynskú linku, bola by som uvítala rodovo-stereotypné rozdelenie prác.

Veď práve. Neznamená rovnocennosť aj stratu galantného správania mužov?

Oľga: Ak mi muž otvorí dvere na aute, považujem to za milé gesto, ale viem si ich otvoriť sama. Asi je pre mňa podstatnejšie, že mi je rovnocenným partnerom v starostlivosti o nášho malého syna. Nie je dobré, ak sa z ochrancu stáva majiteľ.
Sú podľa vás slovenskí muži vo vzťahu k ženám majetnícki? Obmedzujú ich?

Zuzana: To sa nedá zovšeobecniť. My nekritizujeme mužov ako jednotlivcov, ale systém, ktorý im vnucuje formy správania.
A to si hovoríte feministky? Podľa mňa sú Slováci stereotypní a neuveriteľne leniví…

Oľga: Ľahko je byť lenivým, keď za nich všetku robotu vždy niekto spraví…

Tak prečo to robíme? Neexistuje žiadny zákon, ktorý by nútil ženu tancovať okolo sporáka a žehliť manželovi košele…

Jana: Niekde by sa jednoduché – nie, mohlo skončiť aj násilím.
Zuzana: Vo veľkých mestách to funguje ináč ako na dedinách a úplne iná situácia je trebárs v rómskych osadách. V určitých prostrediach sú zmeny priam nemožné.
Čo je teda najväčším nepriateľom žien?

Oľga: Rozdielny meter. Príkladom je ne-dávna prezidentská kampaň. Na súkromie Ivety Radičovej sa kládol oveľa väčší dôraz než na súkromie jej protikandidátov.
Jana: V oblasti ženských práv sa urobil obrovský pokrok, ale nesmieme to považovať za samozrejmosť. Vždy tu budú rôzne náboženské smery alebo extrémistické prúdy, ktoré to budú chcieť vrátiť do starých koľají.

Máte svoju hrdinku, ktorá zmenila svet?

Oľga: Mária Terézia alebo Alžbeta II. jasne dokázali, že ženy sú rovnako schopné, ak nie schopnejšie riadiť svet. Obdivujem aj Hillary Clintonovú.

Reklamy
  1. Pridaj komentár

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: