Rozhovor pre Nový čas pre ženy

Neexistuje len mužská a len ženská práca – Žena musí mať právo nechcieť mať deti bez toho, aby ju niekto odsudzoval – Feministka je žena uvedomujúca si svoju hodnotu.

Už jedenásť rokov sa snaží na Slovensku presadzovať práva žien. Predsedá združeniu Možnosť voľby a šéfuje Spoločnosti pre plánované rodičostvo. Tvrdí, že o ženských témach by mali rozhodovať ženy. Oľga Pietruchová(47).

Motivovali vás k aktivitám v oblasti ženských práv osobné skúsenosti?

– Nie. Bol to skôr všeobecný pocit nespravodlivosti, keď som videla, ako sa muži-politici o interupciách handrkujú a názor žien ich nezaujíma. Predstava, že každá žena, ktorá sa venuje problematike práv žien či potratom, musela prejsť nejakou traumou, je mýtus. Týka sa to každej ženy, aj mňa aj mojich dcér, preto som v tom osobne zainteresovaná a mám právo o tom hovoriť.

Vládne predstava, že feministky sú škaredé staré dievky. Čo to označenie vlastne znamená?

–Podľa mňa tú predstavu niekto cielene vytvára, aby sa ženy báli hlásiť k feminizmu. Feministka je žena, ktorá si uvedomuje svoju hodnotu a v rámci toho, že je žena sa jej dejú veci, ktoré by sa jej inak nediali. Kriticky vníma svoje postavenie a postavenie iných žien v spoločnosti a snaží sa ho napraviť.

Je medzi Slovenkami feminizmus rošírený?

– Mám pocit, že mnohé z našich vzdelaných žien ktoré niečo dosiahli, si neuvedomujú, že na jednu úspešnú ženu je tu desať neúspešných, ktorým sa nepodarilo nič dosiahnuť preto, lebo sú ženy. Pokým na západe je bežné, že sa herečky či političky verejne hlásia k feminizmu, tu od toho dávajú ruky preč. Keď sa ich niekto opýta na túto tému, začnú: “Nie som síce feministka, ale…” a vychrlia celú feministickú argumentáciu. Na druhej strane,aj vďaka kampaniam, ktoré otvorili tému násilia na ženách, si začali ženy uvedomovať, že to nie je ich súkromný problém, nie sú v tom samy a majú právo brániť sa. Aj keď možnosti obrany sú u nás stále dosť obmedzené.

Nie je mužská a ženská rola prirodzene daná už od praveku, kedy muži lovili a ženy udržiavali oheň?

–To sú len stereotypné schémy myslenia, ktoré niekomu vyhovujú. Antropológovia hovoria, že predstava mužov-lovcov a žien-udržiavateliek ohňa je mylná, pretože väčšinou zabezpečovali potravu ženy zberom a ak muži aj ulovili jedného mamuta za rok, príliš tým rodiny nenakŕmili. Dnes nemusí nikto loviť mamutov a na to, aby uživil rodinu, väčšinou nepotrebuje fyzickú silu. Ľudia by sa mali posudzovať na základe schopností a kvality. A ženy majú u nás dokonca lepšiu úroveň vzdelania. Preto je zarážajúce, že najkrikľavejšie rozdiely v zárobkoch medzi mužmi a ženami sú pri vysokoškolsky vzdelaných ľuďoch a v sektoroch, kde sa nepracuje fyzicky. Platový nepomer sa teda nedá odôvodniť tým, že muži vykonávajú náročnejšiu prácu.

Ak sa mi nepáči, že môj muž stereotypne zmýšľa, ako zmeniť jeho uhol pohľadu?

–Keďže muži sú privilegovanou skupinou, ktorá zo svojho postavenia ťaží, nevzdávajú sa tej pozície ľahko. To je celkom prirodzené. Pre chlapa je pohodlnejšie, keď príde domov, vyloží si nohy, prečíta noviny a žena okolo neho obskakuje. Osobne by som s chlapom, ktorý preferuje tento model, do vzťahu nešla. Alebo by som mu dala jasne najavo, že takýto štýl života odmietam a je na ňom, ako sa rozhodne. Stále sa však nájde dosť žien, ktorým to neprekáža a v tomto postoji sa budú so svojim partnerom dopĺňať.

Takže vy si s manželom domáce práce delíte?

Netvrdím, že máme doma kalendár, kde si zaznamenávame, kto kedy čo má uprataťa urobiť. Aj ja musím muža niekedy “dokopať”, aby niečo doma spravil, pretože je pre neho jednoduchšie čítať si noviny. A niekedy si poviem, že ak sa mu mám prosiť, tak to radšej urobím sama. Netvrdím, že ženy majú za každú cenu vymieňať kolesá na aute a muži majú variť. Ide o to, že neexistuje mužská alebo ženská práca, len práca, ktorú treba vykonať. A mal by ju vykonať ten, kto má momentálne čas alebo mu tá práce ide lepšie. Napríklad teraz je môj muž doma na rodičovskej dovolenke, kým ja pracujem. Striedanie rodičov na rodičovskej dovolenke inak prospieva aj dieťaťu aj otcovi, pretože otec si tak aspoň vytvorí k dieťaťu vzťah a jeho otcovské povinnosti nie sú len o tom, že ráno pred odchodom do práce pobozká dieťa a domov sa vráti večer, kedy dieťa už spí.

Keď však ostane muž na rodičovskej, viac sa to “považuje” ako keď ostane žena. Pri ženách sa to berie ako samozrejmosť…

–Ženská práca je vo všeobecnosti oceňovaná nižšie ako mužská. Porovnajte si aké platy majú vychovávateľky v škôlkach a aký plat automechanici. Hoci sa všetci bijú do pŕs, že deti sú naša budúcnosť, sme ochotní za opravu auta zaplatiť desaťnásobne viac ako za výchovu dieťaťa.

Násilie na ženách vraj páchajú muži s nižším vzdelaním, obyčajne z vidieka, na ktorých na pohľad vidno, že sú agresívni. Je to pravda?

– Nie je to pravda. Deje sa to aj v partnerstvách vážených známych ľudí a keď sa to prevalí, všetci sú zaskočení, pretože nikto by na toho muža nepovedal, že je násilný. Pôsobil ako príjemný, inteligentný, spoločenský človek. Lenže keď príde domov, má potrebu dávať najavo svoju mocenskú pozíciu. V takýchto prípadoch sa to ťažšie dokazuje, pretože nikto tomu nechce veriť.

Okrem iného sa venujete  aj právu ženy na interupciu. Za akých okolností má žena právo si dať dieťa vziať?

– Nedovolila by som si hodnotiť, kedy žena môže a kedy nie ísť na interrupciu, pretože sa dostaneme do situácie, kedy bude niekto určovať pravidlá a to sme tu už kedysi mali. Skôr poviem, že aj neustále klesajúce čísla umelých prerušení tehotenstva signalizujú, že sa ženy správajú zodpovedne a keby mali lepšie podmienky a muži by ich podržali, interupcií by bolo ešte menej. Na interupciu chodia mladé študentky, ktoré nevidia iné východisko. Inou početnou skupinou sú ženy s dvoma deťmi. Žena si uvedomuje, že ďalšie dieťa je pre ňu obrovské znevýhodnenie a môže prísť o prácu.

A čo dôvod, že žena jednoducho nechce byť matkou?

–Žena musí mať právo nechcieť mať deti bez toho, aby ju spoločnosť hodnotila a odsudzovala, že nie je “dostatočne ženská”. Je to jej život, jej telo a musí mať právo o tom rozhodnúť.

Mali by sa matky s dcérami o témach sexu a ochrany rozprávať?

–Bolo by to vhodnejšie, než keby sa dievčatá mali dozvedieť informácie od kamarátok alebo z internetových diskusií. Moje dve dcéry si už tým prešli a keď sme sa rozprávali o tejto téme, necítila som sa trápne. Naopak, vodili za mnou priateľky, ktoré neboli schopné sa o tom baviť so svojimi matkami. Dcéry tieto rozhovory potrebujú. Myslieť si, že mladých to nezaujíma, je naivné.

3 NAJ Oľgy Pietruchovej:

–Najväčší vzor:Hillary Clinton a Barack Obama.

–Najpríjemnejšie trávenie voľného času: – Knihy, cestovanie, výtvarné umenie, lyžovanie

– Najobdivovanejšia  vlastnosť : Schopnosť počúvať iných,otvorenosť a schopnosť ísť za svojim cieľom aj proti väčšine.

Publikované v časopise Nový čas pre ženy

Reklamy

,

  1. Pridaj komentár

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: