Veríte v koniec sveta?

Tak sa nám vraj v roku 2012 podľa kalendára starých Mayov blíži koniec sveta. Aj Nostradamus varoval svet pred zrážkou s kométou. A slepá bulharská veštica na nás zas zoslala III. svetovú vojnu.

Sodoma-Gomora! Internetom sa šíria apokalyptické vízie a samozvaní proféti sa predbiehajú v predostieraní hrôzostrašných scenárov o konci ľudstva. Vízia armagedonu ženie ľudí v religióznych krajinách do rúk pouličných kazateľov predávajúcich instantnú spásu za výpredajovú cenu. No nekup to, když je to tak levný…

Nič nové pod slnkom. Naposledy sa vraj apokalypsa chystala na prelome tisícročí. A Hollywood nás už nakŕmil toľkými odrodami armagedonu, že sme si na ne celkom zvykli. Nakoniec sa vždy nájde nejaký Bruce Willis, ktorý to za nás vyrieši.

Ak si myslíte, že hrozbe konca sveta neverím, mýlite sa. Takáto hrozba reálne existuje. Nie však na základe Nostradamovej veštby či kalendára starých Mayov. A nevyvolá ju ani trúba archanjela Gabriela, ale spustenie povelu na odpálenie jadrových hlavíc smerujúcich na niektorú zo svetových veľmocí. Hrozba konca nášho sveta existuje od času, ako počet atómových zbraní niekoľkokrát prevýšil reálnu potrebu na zničenie zemegule.

Napriek tomu považujeme reči o svetovom mieri za komsomolské klišé a odmietame sa nimi vážne zaoberať. Podobne ako výstrahy vedcov o hroziacich klimatických zmenách, ktoré môžu nadobudnúť katastrofické rozmery. Kašleme na nich! Ale jasnovidci, veštice, astrológovia a vykladačky kariet zažívajú doslova boom a sú ich najmä na prelome rokov plné noviny. Tí sú teraz in, to sa teraz dobre predáva. Na rozdiel od reálnych vedeckých prognóz založených na dôkazoch. Tie akosi nikoho nevzrušujú.

Prírodné katastrofy vyvolané klimatickými zmenami neprivádzajú ľudí k rozumu a politikov k pragmatickým rozhodnutiam o reálnych krokoch, ale k nekonečnej diskusii o viere či neviere v globálne otepľovanie a o úlohe človeka v ňom. Táto diskusia je pritom úplne iracionálna; viera je relevantná vo vzťahu k existencii nadprirodzených javov či náboženstva, ktorých podstata leží v predstavivosti človeka, ale nie v súvislosti s vedeckými dôkazmi. Neveriť im znamená nerozumieť im alebo nechcieť porozumieť. Pritom existencia ozónovej diery nám jasne dokázala, že ľudstvo dokáže neuváženými zásahmi nielen ovplyvňovať klímu na globálnej úrovni, ale pri troche snahy aj adekvátne reagovať.

Asi by sa mal Medzivládny panel pre klimatické zmeny premenovať na Zbor jasnovidcov a profétov a zvestovať svoje predpovede formou proroctva z horiaceho kríka, aby mu ľudstvo začalo konečne venovať aspoň takú pozornosť ako slepej bulharskej veštici.  

Publikované v prílohe Pravdy OSA, 29.1.2011

Reklamy

, , ,

 1. #1 by K-NinetyNine on 1. februára 2011 - 02:34

  k nadpisu, slovami Homera Simpsna: “Víru cítíš k někomu, kdo neexistuje.”

  prezil som asi 8 koncov sveta a prezijem aj ten v 2012 roku. a nie, nie som Chuck Norris 😛

  • #2 by TvojOponent@gmail.com on 12. marca 2011 - 11:21

   Ááá…zdravím, starec:)
   Dokáž, že ten niekto neexistuje.

 2. #3 by Anton on 14. apríla 2011 - 10:50

  Tvoj oponent, dokáž, že ten niekto existuje.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: