Uhliarikova krížová výprava

Minister zdravotníctva sa v lete ani nestihol ohriať v kresle a už potešil verejnosť svojou víziou novodobého slovenského zdravotníctva. Zdravotníctva, ktoré nosenie tangáčov, umelé oplodnenie a podobné nemravné správanie nebude trpieť. Každý a každá, kto sa nespráva, neoblieka a nesexuje v súlade s ministrovou kresťansko-demokratickou predstavou, musí niesť následky na vlastných bedrách. Asi ako tie tangáče…

S princípom väčšej osobnej zodpovednosti a dôrazu na prevenciu zbytočných zdravotných problémov by sa dalo vlastne súhlasiť. Aspoň do určitého stupňa. Záleží však na uhle pohľadu a miere individuálnej zodpovednosti. Ak dlhoročný fajčiar dostane rakovinu pľúc, dá sa to považovať – aspoň sčasti – za jeho vinu. Rakovinu však dostávajú aj nefajčiari. Ako teda zistíme stupeň zavinenia? Pokračujme ďalej…  čo s takými nezodpovednými, ktorí vyjdú na ulicu, keď mrzne, a zlomia si ruku? Alebo prechádzajú cez cestu, hoci vedia, že po nej chodia aj autá? Alebo nedokážu ovládnuť svoj apetít a stanú sa chorobne obéznymi? Keď zájdeme do podstaty vecí, za všetko si vlastne človek môže sám. Pravda, ak sa nestotožníme s názorom, že je to vôľa Božia… ale tomu by asi Uhliarik ako dobrý kresťan účet nevystavil.

Takýto prístup je povestná šikmá plocha, slippery slope, kedy sa na základe pár prípadov môže spochybniť celý systém. A dopadneme ako v USA, kde zdravotné poisťovne poisťujú iba zdravých ľudí a tí, ktorí reálne náročnú zdravotnú liečbu potrebujú, majú voľbu neliečiť sa a zomrieť alebo  liečiť za vlastné a stať sa bezdomovcami.

Strašiak nemravnosti

Osobitnou kapitolou v slovenskej zdravotníckej tragikomédii podľa scenára KDH je prístup k reprodukčnému a sexuálnemu zdraviu. Ako sa mávaním kadidla šíri omamná vôňu tymiánu, šíri KDH pod taktovkou hierarchie katolíckej cirkvi zatuchnuté stredoveké dogmy. Od čias ministrovania (alebo skôr miništrovania?) Alojza Rakúsa, ktorý je známy takmer nadprirodzenými schopnosťami v oblasti liečenia homosexuálov, je pojem reprodukčné zdravie na Slovensku strašiakom. O sexuálnom už ani nehovorím… také rúhanie dobrý kresťanský politik hádam ani do úst nevezme.

Svoje inkvizičné ťaženie proti slovenským nemravniciam začal minister zdravotníctva pred mesiacom, kedy – zrejme nejakou vyššou mocou – obrátil v priebehu dňa všetkých gynekológov v bratislavskej fakultnej nemocnici na odporcov interrupcií. Lekári si vraj mali voči nim uplatniť výhradu svedomia. Uhliarik zrejme podcenil reakciu verejnosti a nakoniec zákaz, ktorý nikdy nedal, spolu s riaditeľom nemocnice odvolal.

Je zjavné, že to bol len začiatok Uhliarikovho križiackeho ťaženia voči našim nemravným ženám. Ďalším krokom, kde si Uhliarik prihrieva svoju ideologickú polievočku, je novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia. Podľa tohto návrhu už do zoznamu kategorizovaných liekov nebude možné zaradiť antikoncepciu. Je síce pravda, že tú zdravotné poisťovne nepreplácali ani doteraz, ale aspoň mohli. Teraz už nebudú smieť.

Slovensko vs. Európa

Všetky náklady, spojené s (ne)plánovaním rodičovstva, musia u nás niesť samotné ženy. Pritom tieto položky nie sú až také zanedbateľné, najmä ak ich porovnáme zo slovenskými mizernými platmi, z ktorých ešte ženy zarábajú o štvrtinu menej. Napríklad matka na rodičovskej dovolenke minie ročne na kvalitnú antikoncepciu jeden mesačný rodičovský príspevok. Pomerne vysoká cena antikoncepcie je pre niektoré ženy neprekonateľnou prekážkou pre jej používanie a iné si zase nemôžu dovoliť pre ne najvhodnejší druh.

Vo Veľkej Británii, kde je priemerný plat päťnásobne vyšší, dostávajú ženy antikoncepciu v rámci verejného zdravotníctva zadarmo. Podobne vo Francúzsku s 3,5 násobnými platmi. A keď nás zas bude niekto strašiť demografickou krízou, rovno povedzme, že pôrodnosť v týchto krajinách sa dlhodobo pohybuje na špičke EÚ, medzi 1,9 až 2 deťmi na ženu. Ďalšie príklady takéhoto prístupu sú Belgicko, Holandsko, Švédsko, ale i Nemecko, Španielsko a Taliansko.  Na druhej strane neobstojí ani argumentácia, že sme na to príliš chudobní.  Ekonomicky menej rozvinuté krajiny ako Albánsko, Bosna a Hercegovina, Turecko, Uzbekistan a Gruzínsko tiež ženám antikoncepciu preplácajú alebo na ňu prispievajú.  Všetko je len otázkou priorít… a tie sú u nás zjavne niekde inde.

Je zjavné, že v civilizovaných krajinách štát nenecháva zodpovednosť za plánovanie rodičovstva len na pleciach žien. Prevencia je vždy lepšia cesta ako následné riešenie nechceného tehotenstva. A že to funguje, dokazujú čísla aj na Slovensku. Od roku 1989 sa počet užívateliek moderných foriem antikoncepcie zdvojnásobil a počet interrupcií klesol na pätinu. Pri takomto  pozitívnom trende by sa dalo očakávať, že odporcovia interrupcií sa im budú snažiť predchádzať prevenciou a všemožne podporovať šírenie antikoncepcie. Opak je však pravdou. Pre zideologizovaný pohľad božích bojovníkov z KDH je akýkoľvek spôsob regulácie počatia neprijateľný, snáď s výnimkou tzv. prirodzených, čítaj nespoľahlivých, metód.

Dohovor o odstránení diskriminácie voči ženám (CEDAW), prijatý OSN v roku 1979, ktorý je pre Slovensko záväzný, odporúča krajinám zabezpečiť prístup žien k metódam plánovania rodičovstva. Výbor CEDAW  vyzval v roku 2008 Slovenskú republiku, aby prijala „opatrenia na zlepšenie prístupu žien a dospievajúcich dievčat k finančne dostupným službám zdravotnej starostlivosti vrátane reprodukčnej zdravotnej starostlivosti a opatrenia na zlepšenie prístupu k informáciám a k finančne dostupným prostriedkom plánovaného rodičovstva pre ženy a mužov.

Je zjavné, že minister zdravotníctva berie medzinárodné záväzky SR a odporúčania OSN asi tak vážne, ako normálni ľudia odporúčania o pohlavnej zdržanlivosti až do manželstva. Až na to, že jeho konanie má vplyv na celú spoločnosť. Bolo by teda načase, aby Uhliarik odložil katechizmus a začal študovať relevantné materiály vrátane zákonov vlastného rezortu.

Zdravé a slobodné?

Zdravie nie je len neprítomnosť choroby, ale stav celkového blaha človeka (áno, pán minister, dokonca aj blaha ženy, ktoré nie je nevyhnutne synonymom rodenia detí). Svetová zdravotnícka organizácia definuje zdravie ako stav úplného telesného, duševného a sociálneho blaha. Podobný princíp je zakotvený aj v Zákone o zdravotnej starostlivosti, ktorý tiež hovorí o zvýšení kvality života ako o jednom z cieľov.

Pre ženy je holistický prístup k zdraviu, ako ho definuje WHO, nevyhnutne spojený s ich schopnosťou regulovať vlastnú pôrodnosť. Žena, ktorá nevyužíva nejaký druh antikoncepcie a žije bežným sexuálnym životom, porodí počas reprodukčného veku osem až desať detí. Hoci pre niektoré ženy to môže byť ideálom vedúcim k  stavu úplného telesného, duševného a sociálneho blaha, pre väčšinu iných je to stav takmer nezvládnuteľný.

Základom pre slobodu sveta je sloboda ženy. Slobodná ľudská rasa sa nemôže narodiť zotročeným matkám. Žiadna žena sa nemôže nazývať slobodnou, pokiaľ sa nemôže slobodne a vedome rozhodnúť, či chce alebo nechce byť matkou. Žiadna žena sa nemôže nazývať slobodnou, ak nemá kontrolu nad vlastným telom.“

Aj preto, že stále existujú ľudia a hnutia ako Uhliarik a KDH, je tento odkaz Margaret Sanger spred sto rokov aktuálny aj v treťom tisícročí.

http://www.jetotak.sk/editorial/uhliarikova-krizova-vyprava

Reklamy

, ,

  1. Pridaj komentár

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: