Korene šialenstva

Sotva sa objavili prvé zábery z výbuchu pred vládnymi budovami v Osle, naše média začal chrliť analytické príspevky na tému “prečo si islamskí teroristi vybrali práve Nórsko”. Spojenie islamský terorizmus sa pre nás stalo tak prirodzeným, že ho vyslovujeme automaticky. Ale čo spojenie kresťanský terorizmus? Je to vôbec mysliteľné? Môžeme si to vôbec dovoliť vysloviť nahlas?

Kresťanský terorizmus

Ale áno. Za druhý najväčší teroristický útok v USA v Oklahome (1995), kde zahynulo 168 ľudí a vyše 800 bolo zranených, bola zodpovedná organizácia Christian Patriot Movement. Násilie v severnom Írsku, Rwande alebo v nedávnom balkánskom konflikte dokázalo, že hoci sa slovného spojenia kresťanský terorizmus kvôli až prehnanému rešpektu ku kresťanstvu vyvarujeme, neznamená to, že neexistuje. Napriek týmto skúsenostiam označenie Breivika médiami za pravicového extrémistu a kresťanského fundamentalistu vyvolalo v kresťansko-konzervatívnom (nielen) blogerskom tábore vlnu nesúhlasu. Autori, ktorí nemajú problém označiť za islamského teroristu ktoréhokoľvek moslima bez ohľadu na motiváciu jeho činu, sa tentoraz krvopotne bránia označeniu Breivika za kresťana. Jeho manifest proti marxistickým multikulturalistom pritom nápadne pripomína rétoriku našich kresťansko-konzervatívnych ideológov a pravicových populistov, ktorí sa na jej základe v posledných rokoch stali takmer bežnou súčasťou parlamentov inak tradične liberálnych krajín západnej Európy.

Kultúrna voja prináša obete

Tí istí ľudia, ktorí považujú kresťanstvo za základ identity európskej civilizácie, by ho v súvislosti s terorom na jej obranu chceli vynechať. Také ľahké to však nebude. Kultúrna vojna, ktorú rozpútali kresťanskí fundamentalisti v našom regióne je obdoba pravicového populizmu v Európe západnej: vytváranie obrazu nepriateľa – tých iných – ktorí ohrozujú naše tradičné európske hodnoty. Kým v západnej Európe sú tí iní moslimskí prisťahovalci a boj za zachovanie národnej identity sústreďuje na zákaz buriek, u nás sú to vraj ľavicoví liberáli a ako podstatné pre kresťanskú identitu sa javí zákaz interrupcií a neheterosexuálnych partnerstiev.

Breivik oba tieto tábory tragickým spôsobom zjednotil. Opätovne dokázal, že najväčšími nepriateľmi náboženských fanatikov nie sú ich protivníci z druhého tábora. Naopak, tých práve potrebujú pre vyhrotenie zrážky civilizácií, ktorá je opodstatnením ich svätej vojny. Ich najväčšími nepriateľmi sú ľudia presadzujúci tolerantnú liberálnu multikultúrnu spoločnosť.

Lavica obžalovaných

Ak niekto zdvihne zástavu kultúrnej vojny, mal by prevziať zodpovednosť aj za jej obete. Tak, ako horliví odporcovia interrupcií posilňujú otvorenú nenávisť voči pro-choice táboru a ospravedlňujú tým fanatikov vraždiacich lekárov, tak ideovou nenávisťou zaslepení odporcovia multikulturalizmu vytvárajú svojou rétorikou latentne xenofóbne prostredie privádzajúce psychicky labilných Breivikov k šialeným, ale presne naplánovaným činom.

A hoci na lavici obžalovaných za zatvorenými dverami v Osle bude sedieť iba jeden muž, hromada iných na čele s platinovým blondínom z Holandska by si to zaslúžila rovnako.

Komentár vyšiel v občianskej prílohe denníka Pravda OSA 30. júla 2011

Reklamy

, , , ,

 1. #1 by TvojOponent on 15. decembra 2011 - 10:12

  Tak prečo si islamskí teroristi vybrali práve Belgicko?

  Ad Breivik…Ako sa ako humanistka staviate teraz k prípadu Breivik, keď je jasné, že šlo o čin duševne chorého?Kresťanstvo zjavne nebolo v tomto prípade príčinou.Breivik nekonal z vieroučných dôvodov.Zdá sa, napíšem to jasnejšie, preukázalo sa, že Vatikán mal raz zase pravdu a kresťanofóbka pani Pietruchová sa raz ako zvyčajne mýlila….keď Vatikán len niekoľko hodín po čine Breivika nazval tento útok aktom šialenstva.A s ľahkou iróniou dodám, že Váš blog je niečím podobným.Aktom protikresťanského šialenstva.
  Čo ste dnes varili?

  • #2 by Rudolf Dovičín on 22. septembra 2013 - 05:59

   Ak vatikán (nezaslúži si veľké písmeno) nazve niečo aktom šialenstva, neznamená to, že ho nevykonal kresťan.

   • #3 by Tvoj Oponent on 22. septembra 2013 - 22:49

    Nebudem riešiť Vaše pravopisné protesty.
    Pri posudzovaní príčin nejakého činu či zločinu v súvislosti s kresťanstvom si treba uvedomiť,čo si predstavujete pod pojmom kresťan.
    Ako pomôcku Vám predkladám tento rozbor:
    https://sites.google.com/site/tvojoponent/ateizmus/kategoria-ateizmu/kto-je-krestan-a-kto-ateista
    Prečo je to dôležité? Aby ste z udalosti, ktorá sa stala, vyvodili správne ponaučenia a prijali rozhodnutia eliminujúce výskyt podobného činu.
    Príklad? Hitler bol formálne katolík, no nacizmmus bol v priamom konflikte s kresťanstvom. Majiteľka tohoto blogu,ako mi je známe, je formálne tiež kresťanka, no jej presvedčenie je v príkrom rozpore s vieroukou kresťanstva.

    Breivik bol formálne kresťan, evanjelik. Jeho pohnútky však boli iné. Skúsite ich dešifrovať?

   • #4 by Olga on 23. septembra 2013 - 08:39

    nie som krestanka, som ateistka

   • #5 by Rudolf Dovičín on 23. septembra 2013 - 12:49

    Tvoje lži nikoho nezaujímajú.
    Na to, aby bol niekto kresťan, nemusí šíriť Evanjelium.
    Na kresťanstvo stačí veriť v zmŕtvychvstanie Ježiša a tým spásu vyvolených.
    Táto viera môže byť spojená z vraždením.

   • #6 by TvojOponent on 23. septembra 2013 - 12:39

    Na niektorej z diskusií ste sa priznali, že ste krstená. Mýlim sa?
    Zaiste rozlišujem medzi formálosťou a skutočným vierovyznaním.
    Mimochodom, dá sa nejako dokázať ateizmus? Sú na to papiere? .)

   • #7 by Olga on 29. septembra 2013 - 10:10

    musim sa opytat rodicov, ci som kstena, je mozne, ze na tlak starych rodicov ano. Na druhej strane, moji rodicia sa nebrali v kostole, tak neviem, ci by som vobec bola hodna krstu:-) Ateizmus netreba dokazovat papierom. Ateizmus je moje presvedcenie, ze neexistuje boh, bohovia ani ziadna vyssia moc okrem prirodnych zakonov, ktora to tu riadi.

   • #8 by TvojOponent on 23. septembra 2013 - 13:04

    Pán Dovičín.
    Keď onoho času prestúpil z liberálnej strany ANO pán Banáš do (SDKU), tak mu novinári položili otázku, čo si majú myslieť o liberálovi, ktorý sa stotožnil s programom kresťanskej koalície. On to zaklincoval prehlásením, že je liberálny kresťan 😀
    Nedávno vydal knihu, kde popiera smrť Krista a rozvíja hypotézu brownovského šzýlu, že JK utiekol s pomocou Piláta do Indie…
    Vaša definícia kresťana akosi kríva.

   • #9 by Tvoj Oponent on 29. septembra 2013 - 10:37

    Pani Pietruchová, ďakujem za odpoveď. 🙂
    Čo sa týka krstenia, asi Vás prekvapím, ale aj dieťa rodičov, ktorí sú ateisti, je možné pokrstiť. A sviatosť krstu nemusí vykonávať len kňaz a teraz to najdôležitejšie, za istých okolností môže pokrstiť aj…prosím, posaďte sa… :)… aj ateista.
    Kňaz ale môže odmietnuť pokrstiť dieťa. Tie dôvody sú iné, ako sa bežne traduje, že je dieťa nemanželské, ateistických rodičov, neprítomnosť krstných rodičov..atď. Súúrekážky,ktoré sú ale prekonateľné.
    To, čo som chcel prízvukovať, je potreba vnímania vierovyznania (aj ateizmus – ako filozofický ateizmus – je vierovyznanie) ako len formálneho, papierového, deklaratívneho, praktizujúceho, osobného,podľa skutkov a činov, automatická exkomunikácia atď…
    Pekným príkladom, priam učebnicovým, je Hitler. Formálne bol katolík, no cieľmi sekularista. Vyjadroval sa ako katolík, no Cirkev nenávidel. S Cirkvou podpísal zmluvu, no usiloval o jej zničenie. Členstva v RKC sa nikdy nevzdal, no podporou potratov na okupovaných a východných územiach nenemeckých národov si navodil automatickú exkomunikáciu.
    Známy je výraz konečné riešenie kresťanskej otázky.
    Je inak úsmevné, ako (poniektorí) ateisti berú krst vážne. Kým Dobroslav Trnka sa usiloval o všeobecný zákaz krstenia detí zákonom, sekulárni humanisti prišli aj s obradom odkrstenia a vydávajú aj certifikát o podstúpení tohoto…hm..obradu, aha:
    https://5e3df029-a-62cb3a1a-s-sites.googlegroups.com/site/tvojoponent/viera-a-jej-vyznavanie/DebaptismCertificate.jpg?attachauth=ANoY7cpo4WGkh92wj5CYzOJE3t80EsYlehnxnvrJn4PpThDPgbTXPFP_SizMktc65KzdhmxrFsGZqtG9_wCMjbyWYqVBdHdIWeiO9bDzoAhk03xVt7sC1fbwtXTdqjpxOyR8p4pU9p2MIivHUdD24QmvuFYyZMvIgkQ4VSmLwju2KltlT73FLzfVMzjwPcDDlzm3qnT48gx8qg5DouGLRNCYzdF7AD_4bFxglkLX4d95vBje5fgqVkWQaDYD9newXbtumsWDplYY&attredirects=0
    Samozrejme, treba zaň zaplatiť.
    Prečo je dôležité rozlišovať medzi osobným presvedčením a formálnou príslušnosťou?
    Napríklad aj preto, aby raz, až ľudstvo bude mať tragické poučenie s diktatúry liberalizmu, netvrdilo, že za zločiny liberalizmu boli zodpovední kresťania, ako napríklad Vy 🙂
    Verte mi, budem aj o 50 rokov so škodoradosťou tvrdiť, že ste osobným vierovyznaním boli ateistka :). I keď formálne pravdepodobne nie.

 2. #10 by TvojOponent on 14. januára 2012 - 02:14

  Môj komentár stále čaká na schválenie. :))

 3. #11 by Somuzraztaky on 27. januára 2012 - 03:45

  Rád by som vedel, či ste si už trúfli racionálne (podotýkam “racionálne”, čiže nie emočne a prázdne) odpovedať na výhrady bloggera TvojOponent uverejnené tu: http://sites.google.com/site/tvojoponent/ateizmus/pietruchoviny Nemôžem si pomôcť, zdá sa, že majú v sebe veľa logiky. Ak však je pravda na Vašej strane, nebude určite problém ho argumentačne rozdrviť (podotýkam “argumentačne”).

  • #12 by Olga on 2. februára 2012 - 16:29

   Je mi ľúto, ale na rozdiel od spomínaného pána mám náročnú prácu a malé dieťa, takže z hľadiska mojich prior´ít nestíham diskutovať s anonymom… nehovoriac o tom, ze on nepresvedčí mňa ani ja jeho…

 4. #13 by TvojOponent on 27. mája 2012 - 15:11

  Pani Pietruchová! Prirýchlo hádžete varešku do geneticky upravenej repky olejnej 🙂 Nemusí nám ísť o vzájomné presviedčanie. Ja pozorne čítam Vaše blogy a dávam si otázky: Mýlim sa? Je to inak ako si myslím?
  A podobné otázky dávam aj iným.
  Veľmi sa mi páčil Váš článok o tej poľskej nešťastnici hľadajúcej gynekológa či Vašu prekáračku s pani (tuším) Záborskou.
  Takže šup za klávesnicu a odpovedať. Tiež platím dane. Na Vás. Takže keď si Vás už platím, píšte 🙂

 5. #14 by Jurius Petruninas on 1. apríla 2013 - 13:39

  Zaujala ma myslienka KRESTANSKEHO terorizmu. Konecne niekto zacal vidiet aj toto. Staci sa za posledne roky pozriet na Irak, Libyu, Syriu, pred tym na Vietnam, Korejsky problem a hned mame dostatok tem na krestansky terorizmus, vedeny jednoznacne nenazratostou, tuzbou kradnut nerastne bohatstva, nicit, plienit a zabijat. No a potom prist a za cuzdie peniaze to zacat velkodusne vsetko stavat a vnucovat diktaturu zapadnej kvazidemokracie. To je realita poslednych desatroci, ktoru nikto nechce vidiet.Novodoby kolonializmus. Zapad skratka nedokaze predychat, ze uz kolonie nema, tak dnes to musi skryvat zapoliticky spravne-demokraciu. Ale ci niekto na ich zlodejsky typ demokracie je zvedavy, nikoho nezaujima. Uz od zaciatku maju pomylenu definiciu demokracie, rozhodne to nieje vlada dosadenych zlodejov, na ktorych lud nema dosah. Rozhodne to nieje obranovanie ciganov policajnou a vladnou mocou, pred platicmi dni a pred obetami, ktore boli okradnute. Ale na dane temy som doteraz nenasiel ziaden blog, skoda Lebo je to politicky nekorektne. Mate u mna velke +.

  • #15 by Tvoj Oponent on 22. septembra 2013 - 22:39

   Pán Petruninas!
   Môžete prosím bližšie opísať kresťanský terorizmus v Sýrii?

 6. #16 by Jozef Novotny on 2. septembra 2013 - 16:21

  Pri zalozeni Patriot Movement bola rasisticka organizacia, ktora prenasledovala katolikov. Patriot Movement nie je ani zdaleka krestanske hnutie.Ked sa pozrieme blizsie na jedneho z organizatorov utoku: Timothy McVeigh, tento clovek vyrastal v neusporiadanej rodine (rozvod rodicov v 12-tich rokoch). Sluzil v armade a zucastnil sa vojny v Iraku. Vojna v Iraku ho ovplyvnila velmi silno protivladne. Bol tiez sympatizantom “militia movement” – z tohto ste zrejme vyvodili zaver, ze hnutie patriot movement je zodpovedne za utok. MCVeigh pred utokom oznacil seba za agnostika a vyhlasil, ze neveri v peklo a jeho nabozenstvom je veda.

  A o Breivikovi je zname, ze bol ako maly zneuzity svojou matkou a bol zavisly na militantnych PC hrach. Tiez bol clenom slobodomurarskej loze – clenstva ho zbavili az po utoku. No nevyhlasoval by som, ze slobodomurari su zodpovedni za utok.

  Uz vobec nechapem ako mozete spajat etnicky konflikt v Rwande s krestanskym terorizmom. Tam v priebehu približne 100 dní bolo vladnymi jednotkami interahamwe zabitých 500 000 až 1 000 0000 Tutsiov a umiernených Hutuov. Pri tomto zlyhala tiez OSN, kedze o pripravovanej genocide mali informacie v dostatocnom predstihu a mohli konfliktu zabranit.

 7. #17 by miro on 20. septembra 2013 - 21:31

  TvojOponent,je jasné čo je Pietruchová zač a o čo jej ide,tu je zbytočná akákoľvek diskusia,tu sa nič nenahádaš,môže pomôcť jedine modlitba.

  • #18 by TvojOponent on 23. septembra 2013 - 12:49

   Miro! Ja sa priznám, že pani Pietruchovú mám rád. Z verejne činných osôb je snáď jediná, ktorá sa nebojí verejnej diskusie. To nedokázali ani Čarnogurský, ani Palko, ani Rusko, ani Chmelár, ani Škoda, ani nikto…Pietruchová je rozhľadená. Ťažko mne hodnotiť, či jej názory sú jej osobným presvedčením alebo len propagandou za benefity.
   Táto sympatická dáma aj napriek hrubým útokom dokáže slušne a vecne diskutovať a jej argumenty nie sú postavené na vode, Stoja za zamyslenie. Ako inak môžme predísť fanatizmu, ak nie pozorným načúvaním tým, ktorí nás pranierujú?
   Väčší strach mám z pána Lipšica a iných bojovníkov za slobodu, ktorí po vznesení logických námietok so zdvihnutým nosom a pohŕdaním odídu a ponechajú položené otázky nezodpovedanými.
   Ak je snaha ľudí rôzneho presvedčenia o hľadanie pravdy úprimnám musia sa raz zísť v jednom bode, prieniku názorov, nech by ich východiská boli akokoľvek protichodné.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: