Cestopisy

Jambo, Mzungu!

Afrika…slovo zaváňajúce slnkom a vyprahlou krajinou, po ktorej sa v kúdoli prachu preháňa stádo zebier. Kolíska ľudstva, kde pred asi 150 000 rokmi žila naša pramatka Eva a odkiaľ sa pred nejakými 60 000 rokmi jej potomci vybrali hľadať nové miesta pre svoj život a život svojich potomkov. Slovo, zaváňajúce aj chudobou a podvyživenými deťmi, násilnými konfliktami a vojnami, chorobami a humanitárnou pomocou. Mala som to šťastie stráviť na “čiernom kontinente” viac ako mesiac a to aj na miestach, kde deti videli belocha prvýkrát. “Mzungu, mzungu”…ozýva sa za vami na každom kroku (mzungu znamená beloch). Každý, kto Afriku navštívil – a pod návštevou nemyslím pobyt v all-inlusive rezorte v Mombase – si k nej vytvorí silný vzťah. Buď ju nenávidíte alebo milujete…najčastejšie oboje….ale určite vám nezostane ľahostajná.

Keď na rovníku sneží alebo Jambo, mzungu I.

Hakuna matata v bahennom kúpeli alebo Jambo, mzungu II.

Bohovia sa museli zblázniť alebo Jambo, mzungu III.

Cestovanie v časopriestore alebo Jambo, mzungu IV

Vôňa klinčekov a pach krvi alebo Jambo, mzungu V.

Kruté tajomstvo pod modrými sukňami kontra svet úspešných žien

V krajine úsmevov

Hrdý, slobodný Siam, nikdy nebol kolóniou ani pod cudzou nadvládou. Dnes známy pod menom Thajsko je nazývaný aj krajinou úsmevov. Poďte som mnou na návštevu do krásnych budhistických chrámov Bangkoku a možno pochopíte, prečo.

V krajine úsmevov I.

V krajine úsmevov II.

Ako ma uniesol tuk-tuk – v krajine úsmevov III.

 

Filipíny: 20 000 mm pod morom

 

V krajine Navahov

Sú miesta na Zemi, kde máte pocit, že veci sa nedejú náhodou….že sa tu niekto hrá na piesočku, tam postaví vežičku či hrad, inde vyhrabe lopatkou kaňon. Tam pridá žltú či červenú, inde vsadí na čiernobielu klasiku alebo ozdobí svoj výtvor prúžkami, štvorčekmi, dierkami….skrátka, fantáziu a kreatívnosť má naša Gaia nemalú. Neveríte? Tak navštívte so mnou divoký Západ, krajinu kovbojov a Navahov, krajinu, kde sa vám za každou zákrutou, za každým novým obzorom vynárajú dych vyrážajúce prírodné úkazy, jedinečné a unikátne a jednoducho krásne.

Keď sa Gaia hrá na piesočku – V krajine Navahov I.

Stratená rieka – V krajine Navahov II.

Mesto skamenelých ľudí – V krajine Navahov III.

V zajatí piesku a kameňa – V krajine Navahov IV.

Mosty nikam – v krajine Navahov V.

 

Washington DC

Washington DC nie je práve turisticky najatraktívnejšie mesto, ale jeho múzeá stoja za návštevu. Sú to najmä verejné múzeá s rôznym zameraním v blízkosti móla. Všetky patria pod Smithonian Institution, čo je výskumná a vzdelávacia inštitúcia. Sú tam však zaujímavé galérie a výstavy, ktoré sa naozaj oplatí vidieť – Národná galéria a Hirshhornovo múzeum moderného umenia. Dominantou hlavného mesta USA sú jeho monumenty a pamätníky, rozložené okolo móla. Všetky sú venované bývalým prezidentom alebo pamiatke padlým vo vojnách, ktoré viedli USA.

Keď dinosauri vládli svetu – Washington DC I.

Deň nezávislosti trochu inak – Washington DC II.

Umenie open air – Washington DC III.

Sláva zvečnená v kameni – Washington DC IV.

Happy Birthday, NASA! Washington DC V.

Hrdý, slobodný Siam, nikdy nebol kolóniou ani pod cudzou nadvládou. Dnes známy pod menom Thajsko je nazývaný aj krajinou úsmevov. Poďte som mnou na návštevu do krásnych budhistických chrámov Bangkoku a možno pochopíte, prečo.
Reklamy
  1. Pridaj komentár

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: